Druhy klimatizačných jednotiek

Väčšina klimatizačných zariadení sa skladá z dvoch častí: z vnútornej a z vonkajšej jednotky. Tieto klimatizačné jednotky sú takzvané split (delené) jednotky.

Vonkajšie jednotky rozdelíme podľa množstva pripojených vnútorných jednotiek, a to na: mono alebo multi-split jednotky. Mono-split jednotky sú ideálnym riešením do najrôznejších priestorov, kde treba chladiť iba jednu miestnosť. V prípade Multi-split klímy k jednej vonkajšej jednotke sú pripojené viaceré vnútorné zariadenia (2 až 5 kusov). Multi-Split jednotka je pre Vás najlepším riešením v prípade, keď potrebujete vychladiť viac miestností vášho domova. Toto riešenie má z estetického hľadiska takú výhodu, že keď vám bude namontovaná iba jedna vonkajšia jednotka, tá sa dá schovať o mnoho ľahšie. Prevádzkové náklady sú tiež menšie ako v prípade jednotlivých jednotiek. Každú vnútornú jednotku viete samostatne ovládať. Multi-split vonkajšie jednotky vedia komunikovať s rôznymi druhmi vnútorných jednotiek ako: kanálovými, kazetovými, nástennými alebo pod-stropnými jednotkami.

Nástenné jednotky sú na celom svete v predaji klimatizácie pre domácnosti na prvom mieste. Sú veľmi obľúbené kvôli modernému dizajnu, farebnosti a kvôli nízkym prevádzkovým nákladom. Nezanedbateľný dôvod popularity je aj pomer ceny a kvality. Tieto jednotky majú veľmi nízku hlučnosť a dlhú životnosť.

Kazetové jednotky sú najvýhodnejším riešením v miestnostiach, kde to kazetový strop a výška medzi-stropu povolí. Najbežnejšie sa montujú najmä v komerčných budovách ako sú hotely, reštaurácie, obchody, kancelárske priestory a zasadacie miestnosti. Tieto jednotky majú ešte jednu výhodu: dá sa na nich napojiť prívod čerstvého vzduchu, ktorý pozitívne ovplyvní výkon pracujúcich.Kanálové jednotky sú skryté v sadrokartónovom podhľade. Jednotka nasáva vzduch cez nasávacie kanály, následne ho chladí a cez vzduchovody vracia vychladený vzduch späť do miestnosti. Z celej jednotky je vidno len nasávaciu a výfukovú mriežku, vďaka čomu klimatizáciu takmer nevidíte.

Pod-stropné jednotky riešia klimatizáciu miestností, kde sú vysoké stropy alebo nedostatok miesta nad sadrokartónovým stropom. Používajú ich hlavne kvôli vysokému výkonu a elegantnému vzhľadu v obchodoch, vo výrobných halách alebo v telocvičniach.
Parapetné jednotky umiestnené pod oknom dokážu nahradiť klasické vykurovacie radiátory a okrem toho aj dokonale vychladia priestor i vo veľkých horúčavách. Majú tenký panel, ktorý sa dokonale hodí do všetkých interiérov a neruší ani tých najnáročnejších. Používajú ich najmä v podkrovných miestnostiac